Politika = náš život
Politika je pro většinu lidí téma k hádkám
Každý alepoň občas sleduje politiku. Nedá se před ní utéct. Je všude okolo nás – ať už ve večerních zprávách, v rádiu, v tisku, na sociálních sítích, zkrátka všude. Jenže do jaké míry se o ni lidé zajímají? Snaží se politickou situaci změnit nebo jen nadávají doma a v hospodě u piva? Podle výsledků voleb a následných komentářů na sociálních sítí je zřejmé, že jde bohužel o tu druhou variantu.
Lidé si asi zvykli, že jejich angažovanost v politice vůbec nic nezmění. Ale to je chyba. Všechno začíná u komunální politiky, kde se volí místní zastupitelstva. Lidé se musí zajímat o to, v jakém prostředí žijí, a musí se zajímat o to, zda volení členové zastupitelstev jednají s lidmi a jak splňují předvolební sliby. Pokud nejsou spokojeni, holt musí jít volit, protože jinak se opravdu nic nezmění.
Nejvíce jsou obyvatelé pravidelně nespokojeni s politikou na národní úrovni. Pravidelně všichni nadávají na výsledky voleb. Jenže když se těch lidí potom zeptáte, zda byli volit, značná část odpoví větou že nebyli, protože to nemá smysl. A právě tady je zakopaný pes.
Volby jsou jediný demokratický způsob, jak se podílet na politice – jak pomoct svým kandidátům získat místo ve Sněmovně nebo v Senátu. A přesto ji tolik lidí nevyužívá. Není prostě možné předpokládat, že SE SAMO něco změní a že to za nás udělá někdo jiný. Tak to bohužel nefunguje, a je opravdu potřeba se o ni zajímat a to aktivně. Nelíbí se vám, že nějaká strana nesplnila volební slib? Běžte k volbám a volte protikandidáta. Sledujte chování politiků a volby přemýšlejte. Zajímejte se o to, jak se daný politik chová, pamatujte si jeho výroky. Dalo by se až říct, že hlavní zásadou je politikům nevěřit. Vypadá to, že značné části z nich jde opravdu jen o osobní prospěch a nikoliv o blaho státu a společnosti. Za to ale můžeme všichni – ti, kteří je volí, a ti, kteří volit nechodí.