Máme rádi hudbu

Jsou takoví lidé, kteří prožívají extázi u poslechu vážné hudby, ale i takoví kteří to zažívají za řevu repro beden. Každému, co jeho jest.

Jsou lidé, kteří měli hudební výchovu rádi a takoví, kteří ji brali jako nutné zlo. Někdo má vlohy ke zpěvu, jiný ne. Někdo si pamatuje, někdo je dutý. Každý jsme prostě jiný, a to je na jednu stranu dobře. Schválně, pamatujete si, co znamená v hudbě vibrato, tremolo, nebo picikáto? Asi ne, a vidíte, přitom jsou to běžné názvy http://kalendar.beda.cz/stare-ceske-hvezdarske-nazvy druhů hraní na hudební nástroj. Nevím, zda jsem přesný v klasifikaci, neb já si z hudební výchovy pamatuji jen stařičkého učitele, který nám hrál na housle a mne tím hrubě budil ze spánku.

koncert

Pokud vás to tedy zajímá, tak tremolo je změna hlasitosti tónu, která se cyklicky mění a vibrato snad ani není třeba vysvětlovat. Je? Tak dobrá, je to pravidelné a rychle pulzující změna výšky tónu. Ano, poučil jsem se z internetu. Ahá, zapomněl jsem na picikáto, správně psáno pizzicato, tak toto je pouze v případě houslí a drnká se při tom na struny prsty.

Ty první dva výrazy jsou ovšem také použity v případě názvu hudebních efektů, které jsou vyrobeny uměle, většinou pomocí pedálu, či jiných pomůcek.

koncert

Jednou z takových je například vibrato pedal https://feedbackpedals.com/product-category/waves-efekty/tremolo-vibrato/, který umí samozřejmě mimo vibrata také spoustu jiných efektů. Nota bene, že je to spíše jen kategorie, do které lze zařadit další podobné přístroje. Jejich názvy asi laikovi nic neřeknou, a proto nemá cenu je zde vypisovat. Vyrábí je více firem, které už možná budou znát i amatéři a já proto vyberu náhodně tři výrobce. Je to tedy například Fulltone, Spaceman effects nebo Caroline Guitar Company. Pokud znáte alespoň jednoho z nich, což asi ano, můžete si gratulovat. A pokud byste od těchto špiček v hudebním průmyslu chtěli nějaký přístroj pro tvorbu efektů, stačí si kliknout na odkaz který je výše v článku.