Vynálezy kolem nás

Vynálezy nás v dnešní době obklopují ze všech stran a každý den se setkáváme s vynálezy dnešní doby, které nejsou zas tak staré a dokonce i nám přijdou ještě relativně nové a obdivuhodné, protože nad nimi občas přemýšlíme, jak je někdo vůbec mohl vymyslet a co ho k tomu vedlo a podobně. Jsou to velmi zajímavé otázky, protože my obyčejní lidé nedokážeme nad věcmi přemýšlet jako vědci, tudíž je to pro nás nepředstavitelné, že někdo mohl něco takového vymyslet a vytvořit, zkrátka je to pro nás překvapující a stále nad tím přemýšlíme, jak někdo k takovému nápadu může dojít, vždyť je to velmi chytré a ten člověk musí být génius.

vynález

Mnohdy se však v minulosti klidně stalo, že daný člověk pouze použil nápad někoho jiného a jednoduše mu ho vyfouknul, což není moc dobré, jelikož se tak chlubil cizím peřím, což je nemorální a lidé by to neměli dělat ani když se to netýká nutně vynálezů a ničeho tak vážného a důležitého. Mělo by se podle pravdy oceňovat, kdo ten vynález opravdu vynalezl a přišel s tou prvotní myšlenkou, protože pak to není absolutně fér a takhle dostane ocenění za nic ten, který to dříve řekl světu a ne ten, který to spravedlivě dostat měl.

nápad

Takhle ale svět funguje a platí pravidlo, že kdo dřív přijde, ten dřív mele, bohužel, takhle to už na tom světě je. Lidé dříve byli navíc v tomhle velmi nemorální a pokud se ještě jednalo o učitele a žáka, mohlo právě docházet k takovýmto událostem, kdy žák třeba vyfoukl vynález učitele nebo naopak, zkrátka jeden z nich podal návrh a základ vynálezu a ten další si ho akorát přivlastnil, nebo ho nějak zformuloval. To je ale přeci jedno, hlavní je to, kdo podal tu hlavní myšlenku a odvedl tu hlavní práci, která přeci k tomu byla ta klíčová, a ne že smetánku slízne jen ten, co to vypustil do světa, to přeci není vůbec fér. Ocenění by měl dostat ten, co udělal největší práci.