Ekologická energie


Lidi spotřebovávají pořád víc energie. I když ví, že tím škodí naší planetě, ekologii. Je nám to většinou úplně jedno, že špiníme vzduch, ničíme krajinu tam, kde se těží energetické suroviny, a třeba si zaděláváme na budoucí problémy s radioaktivním odpadem z atomových elektráren. Je nám to jedno, protože máme pořád ještě kde žít a co dýchat. A na to, co bude po nás, nemyslíme. Radši. Jenže myslet bychom na to určitě měli. Naše budoucnost totiž určitě přijde a vyhne se jí jenom ten, kdo včas umře. A ten ji tu nechá pro svoje děti. A až přijde budoucnost? Co bude pak? Co si počneme, až nám neobnovitelné zdroje energie dojdou a k tomu tu bude třeba i nedýchatelno?

solární panely

Lidi by na to měli myslet. A někteří na to taky myslí. A kdo na to myslí, ten si pořizuje fotovoltaické elektrárny plzeň. I když ty dneska ještě svět před ekologickou katastrofou nezachrání, i když nejsou ještě tolik rozšířené, přece jenom pomáhají. A v čem pomáhají? Třeba v tom, že mění sluneční energii na elektrickou energii. Takže si můžeme svítit nebo se ohřát i bez spotřebovávání neekologicky vyrobené elektřiny od velkých energetických firem. A to je dobře. Dobře je to ale ne jenom proto, že šetříme přírodu. Šetříme tím i svojí peněženku. Jaká je totiž energie ze slunce? Přece bezplatná. Stačí si zaplatit fotovoltaickou elektrárnu a pak už jenom získáváme bezplatný proud. A čím jsou energie dražší, tím víc se nám to vyplácí.

solární panely

Kdo si takový zdroj elektřiny pořídil, má dneska výhodu. Vysoké ceny energie ho netáhnou ke dnu, nemusí se uskromňovat. Slunce to přece zvládne. A navíc tu pro nás bude vždycky. Až do zániku světa. A takový zánik určitě nepřijde později než případné zhasnutí slunce. A co vy? Máte už taky solární zdroj energie, nebo pořád jenom nadáváte, jak je ten proud drahý, i když by to ve vašem případě nemuselo tak být?