Je lepší primitivní nebo moderní společnost?

 Všichni víme, že na Zemi existuje velké množství nejrůznějších lidských kultur a společností. Když se pak podíváme dále do minulosti, jejich počet jen vzroste. V podstatě je však můžeme rozdělit na dvě základní: na tu moderní, kterou všichni dobře známe a jíž jsme součástí, a na tu primitivní. Ta pomalu mizí, avšak stále ji najdeme u některých odlehlých Afrických či jihoamerických kmenů.

 

To samozřejmě přináší otázku, která z nich je vlastně lepší. Zvláště u moderních lidí vidíme, že často touží po jednodušším životě spojeném s přírodou. Koneckonců to můžeme vidět i v mnoha filmech, kdy se hlavní hrdina rozhodne opustit moderní společnost a vyměnit ji za život například v džungli.

 

moderní město

 

Na druhou stranu je potřeba však přiznat, že i moderní kultura má své nepopiratelné výhody. Těmi jsou například lepší zdravotní péče a s tím spojená vyšší průměrná délka života, domy, které poskytují kompletní ochranu před vnějšími vlivy, jako je vítr či déšť.

 

Odpověď na otázku, která z nich je lepší, tedy není vůbec jednoduchá. Zde záležet především na tom, co přesně slovem „lepší“ míníme. Pokud jde o to, která z nich je výhodnější pro člověka, pak není pochyb o tom, že moderní svět, jakkoliv je hektický a mnohdy stresující, odvádí mnohem lepší práci, pokud jde o to udržet člověka v bezpečí a v pohodlí.

 

\'tradiční

 

Pokud nám však jde o přírodu či planetu jako takovou, pak je situace poněkud jiná. Nelze totiž popřít, že lidé ve „vyspělé“ společnosti produkují nejen nepředstavitelné množství mnohdy těžko rozložitelného odpadu, ale také jedovatých i skleníkových plynů, o odlesňování pozemků a intenzivním zemědělství ani nemluvě.

 

Zde jsou na tom lépe „primitivní“ lidé, neboť jejich dopad na krajinu není ani zdaleka tak velký. Přesto bychom neměli žít v iluzi, že žijí „v souladu s přírodou“. Stále jsou to lidé, a ti se snaží, podobně jako všichni ostatní živočichové, přežít, jak nejlépe mohou.

 

Rozhodně tedy nelze říci, že jedna strana je lepší, než druhá. Obě mají své výhody a nevýhody, a na to je vždy dobré pamatovat. Iluze totiž nikomu nepomohou.