Děti? Drahý luxus

Mít děti je jistě krásná věc
Výchova dětí není žádná legrace. V dnešní době mít dítě je poměrně nákladná záležitost. Všechno je drahé – energiemi počínaje a jídlem konče. Mnoho mladých lidí rodičovství odsouvá a nebo se s ním loučí úplně a děti neplánují. S dítětem zůstávají doma zpravidla ženy, a jsou to ženy, které mají následně problém se zařazením do pracovního procesu. Je sice krásné, že máme mateřskou a rodičovskou dovolenou tak dlouho, ale když nejsou děti kam dát, těžko může matka začít chodit do práce.

rodina s miminkem

Česká Republika je rekordně zadlužená
Neustále slyšíme ze všech sdělovacích prostředků, jak jsme na tom jako stát špatně. Na nic nejsou peníze, a někteří ministři přemýšlí, jak je dostat do děravého státního rozpočtu. V současné době padla i myšlenka na zkrácení rodičovské dovolené, a to jak dobou, tak i finančně. Otázkou zůstává, jestli se pánové ve vládě i zamysleli nad tím, že když zkrátí rodičovský příspěvek a dovolenou a žena bude muset do práce, jestli bude mít děti kam dát. Dlouhodobě zoufale chybí školky a státní jesle – soukromé školky a jesle jsou natolik drahé, že si je může dovolit jen velmi málo lidí. Kam ty děti rodiče dají? Dnes i prarodiče často chodí do práce, a hlídání pak prakticky neexistuje. Zamysleli se pánové ministři i nad tímto?

eurové mince

Mít dítě se států obrovským luxusem, což je ale rána pro důchodový systém. V ČR je průběžný systém, kde pracující lidé platí důchody současným důchodcům. A pokud se bude rodit málo dětí, logicky nebude dostatečný příjem do státní kasy. Všechno souvisí se vším, ale to asi pánové z velmi štědře placených míst ve vládě a Parlamentu nevidí, nebo vidět nechtějí. Kdy se najde vůle řešit celý problém komplexně, a dočkáme se toho vůbec někdy? Zatím to vypadá, že každá vláda táhne tuto zemi akorát ke dnu, a nikdo za to v podstatě není vůbec zodpovědný.