Co je to fagocytóza

Zdraví je to nejdůležitější, co v životě máme. Proto ale bychom si ho měli pořádně hýčkat, aby nám vydrželo co nejpevnější dlouhou dobu. Pro udržení zdraví je velmi důležitý náš imunitní systém. Ten můžeme rozdělit na část nespecifické imunity a druhou oblast, kterou je imunita specifická. S nespecifickou imunitou se již rodíme, takže jsem schopni se bránit různým infekcím velmi brzo po porodu. V této části jsou velice důležité buňky, které mají pohlcující schopnost. Jsou jimi monocyty, makrofágy a neutrofilní granulocyty. Proč je vlastně tato aktivita tak důležitá a co přesně znamená?

neutrofilní granulocyty

Pohlcení určité částice buňkou k tomu určenou se nazývá fagocytóza. Pokud se budeme držet na úrovni imunitního systému bývají takovými pohlcovanými částicemi bakterie, viry, paraziti či jejich součásti. Všeobecně se látka, na kterou imunitní systém reaguje nazývá antigen (což kromě výše zmíněných můžou být i různé složky potravy, …). A proč se to tedy děje. Důvody jsou tři. Za prvé bakterie atd., které se dostane do organismu pro něj představují riziko a fagocytóza znamená rychlé a efektivní odstranění takového nebezpečí.

bakterie

Některé buňky mají schopnost pohlcený antigen roztrávit a jednotlivé složky vystavit na povrchu, čímž aktivují další buňky imunitního systému, které pak schopné pracovat proti tomuto vetřelci. V neposlední řadě je také velice důležité čistit tkáně od vlastních buněk, které jsou určitým způsobem poškozeny a do okolí vysílají varovné signály. Fagocytóza probíhá v několika krocích, které na sebe plynule navazují. Některé buňky se nejdříve z krve musí dostat k místu, kde se nachází antigen průchodem přes cévní stěnu, což se nazývá diapedéza a na základě chemotaxe se pak dostanou až tam, kde je jich potřeba. Fagocytóza je obdivuhodný čin, který dělá z takto aktivních buněk hrdiny naší imunity.