Trénovat se dá i mozek

Snad nejlepším způsobem, jak udržovat kognitivní dovednosti do pozdního věku, je společné provozování her se svými vrstevníky. Obzvláště těch, u kterých je potřeba i pohybová aktivita. Kterou se zároveň udržuje dobrá fyzická kondice. Jedny z nejoblíbenějších jsou hry míčové. U kterých je potřeba udržovat nejen pozornost, ale i zapojit i svalstvo celého těla. Například společná zábava Rýmující míč přinese tolik potřebné. Hra, kterou zahajuje hráč a při prvním výhozu vysloví slovo. A spoluhráč musí míč zachytit a vymyslet slovo, které se bude k původnímu rýmovat. A tak to pokračuje dál a jenom salvy smíchu hru občas přeruší. Stejně tak je možné, při vzpomínce na dětství, přidat i společnou míčovou hru Na vyvolávanou. Při které sice není potřeba vykazovat  mimořádně náročné fyzické dovednosti, ale potřebné rozhýbání těla při ní určitě doprovodí ty kognitivní.

Trénink mozku

Když je potřeba vymýšlet neustále nová jména. A ty si po celou dobu zapamatovat. Pro seniory, kteří přece jenom mají sníženou mobilitu, jsou deskové hry dobrou cestou ke zlepšení fungování mozku. Snad nejoblíbenější je strategická hra Šachy. Kterou mají v oblibě především muži. Ženy preferují Dámu, která se rovněž hraje na šachovnici. Pro větší skupinu jsou dobrým řešením Monopoly. U kterých lze strávit se svými přáteli celé odpoledne. Pravidla jsou jednoduchá. Střídavým házením kostek po hracím plánu se rozvíjí obchody se spoluhráči. Až do doby, kdy jeden nevyhlásí bankrot.

Společná hra

Kromě klasických karetních her, které jsou v oblibě a u kterých je rovněž potřeba zapojit mozkové závity, jsou zajímavé ty logické. Při níž si hráči zopakují matematické vzorce. Počítejte zpět je procvičování řešení z různých výchozích bodů pozpátku do původního stanoviště. Barvy podle čísel kombinují jak výtvarnou kreativitu, tak potřebnou schopnost kombinování čísel. Nejvíce rozšířené je Sudoku, kdy číslicemi od 1 do 9 je nutné vyplnit jak sloupce, tak řádky v mřížce 9×9. Slovní hry jsou rovněž dobrým cvičením a posilují tolik potřebné spojení mezi pravou a levou částí mozku.